Завершився Тиждень „Дні українського кіна в Криму”

Сьогодні, вперше в Криму презентували фільм Леся Саніна – „Мамай”, який є символічним для Криму, адже в ньому показана історія культурних взаємозв’язків українського та кримськотатарського народів.

Знову повна зала і це не дивно. Адже фільм номінований свого часу на „Оскар” торкається теми, дуже близької для кримчан.
Цього разу, на відміну від інших днів, в залі дуже багато кримськотатарської молоді, яка з нетерпінням чекає початку фільму.
Офіційно завершив Тиждень „Дні українського кіно в Криму” Андрій Щекун, голова ГО „Українській дім”, сказавши слова подяки всім тим небайдужим людям та організаціям, які допомагали вдалому проведенню заходів.
Планувалися виступи представників Сімферопольського міського управління культури та кримської влади, але вони проігнорували захід адже проект присвячений 100-й річниці з дня народження Романа Шухевича та 65-й річниці з дня утворення УПА.
Презентувала фільм Таміла Ташева – голова Сімферопольської МГО „Фундація Регіональних Ініціатив”, яка розказала про близьку духовність українського та кримськотатарського народів, наочним прикладом якої є схожість в символіці обох народів – жовто-блакитний прапор – українській та жовта ”тамга”, схожа на тризуб на блакитному фоні – кримськотатарський стяг.
Розказала легенду про „Алтин бєшик” – „Золоту колиску”, про яку розповідається у фільмі, та спільного героя для обох народів – козака Мамая.
Про те, що тема УПА, торкається і кримськотатарського народу, адже і кримські татари служили в УПА.
А Герой України, воїн УПА – Мирослав Симчич керував боєм, в якому сотня УПА знищила полк військ НКВД під час якого загинув їхній генерал, який був одним із керівників операції з виселення кримських татар. Так він ніби помстився за весь кримськотатарський народ.
До речі, Таміла є кримською татаркою, тому це безпосередньо стосується її, та всього того що вона робить в Криму.
Демонстрація супроводжувалася повною тишею та шаленими оплесками після завершення фільму.

Однак була й ложка дьогтю… Спілки кінематографістів Криму яка надала відеопроектор та екран для демонстрації кіно повідомила нам, що вони залюбки підтримуватимуть такі заходи, адже, у даний час потрібно популяризувати українське мистецтво всіма можливим засобами.

Щоправда, пані Ольга Пруднікова – Юшкова , голова правління Союзу кінематографістів Криму поділилася з нами, що окремі проросійськи налаштовані депутати кримської Верховної Ради уже написали скарги на Спілку кінематографістів Криму із вимогами пояснити як кінематографісти могли підтримати проект присвячений УПА.
„Однак, ми всіх їх направляємо почитати УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 879/2006 “Про всебічне вивчення та об’єктивне висвітлення діяльності українського визвольного руху та сприяння процесу національного примирення” в якому одним з пунктів зазначена “організація створення та демонстрація науково-популярних фільмів і документально-публіцистичних передач” – підсумувала пані Ольга.

Дзвінки з погрозами, як виявилося, були і у школі-гімназії, де відбувався проект. Від тих же радикалів, для яких, очевидно, напруженість у суспільстві, зокрема серед багаточисельної кримської громади – це ще один привід для персональної реклами. Про це повідомив членам оргкомітету один з вчителів школи-гімназії.

Проект закінчився вдало і як повідомила нам одна з організаторів Тижня, Олена Халімон: „ Проект закінчився тільки в Сімферополі, але найближчим часом він матиме продовження в Севастополі, Ялті та інших містах Криму де молодь ознайомиться з перлинами українського кінематографу”.

Прес-центр Тижня „Дні українського кіна в Криму”: http:// fri. net. ua/ loadnews. php? id=962& page=1# fullnews